Usuwanie zmarszczek – na co kwas hialuronowy, a kiedy botoks?

Usuwanie zmarszczek – na co kwas hialuronowy, a kiedy botoks?

Proces starzenia się skóry jest nieunikniony, a zaczynamy to dostrzegać mniej więcej gdy ukończymy ukończymy 25 rok życia. Istnieją jednakże metody, które pozwalają odwlec w czasie pierwsze symptomy starzenia. Jak wygląda zabieg wypełniania zmarszczek w klinice medycyny estetycznej?

Tworzenie się zmarszczek – co powoduje utratę elastyczności tkanki skórnej?

Powstawanie zmarszczek na cerze spowodowane jest utratą elastyny i kolagenu w tkance – włókien odpowiadających za jej witalny wygląd oraz sprężystość. Z mijającymi latami struktura tkanki skórnej się zmienia, a białek tych po prostu ubywa. Na tworzenie się zmarszczek ma wpływ także tryb życia – zbyt długa ekspozycja na promieniowanie słoneczne, bycie palaczem czy zła pielęgnacja cery. Osoby z cerą mającą skłonność do wysuszania się prędzej spostrzegają pierwsze zmarszczki, także te mimiczne. Współczesna medycyna estetyczna zna jednak wiele metod redukcji zmarszczek. Jedną z najbardziej skutecznych jest wypełnianie kwasem hialuronowym, czyli wolumetria. Kwas ten jest związkiem występującym naturalnie w organizmach żywych i odpowiada za związanie cząstek wody w tkance skórnej, a więc także ma znaczny wpływ na jej jędrność. Redukcja zmarszczek kwasem hialuronowym polega na podaniu kwasu w postaci zastrzyków. Efektem zabiegu jest wymodelowanie rysów twarzy oraz przywrócenie skórze młodzieńczego wyglądu.

Wypełnianie i wygładzanie – dwie metody likwidacji zmarszczek mimicznych

Tworzenie się zmarszczek mimicznych można zredukować także używając botoks – substancję, która powstrzymuje nadmierne napięcie oraz skurcze mięśni. Dzięki niej cera wygładza się, a zmarszczki oraz bruzdy przestają być widoczne. Toksynę botulinową wykorzystuje się na ogół do usuwania zmarszczek na czole oraz kurzych łapek. Czy są różnice między toksyną botulinową a kwasem hialuronowym? Tak. Kwas to wypełniacz i służy na przykład do powiększania ust oraz wypełniania linii marionetki bądź bruzd nosowo-wargowych. Z kolei botoks poleca się do redukcji zmarszczek w górnych obszarach twarzy. Czy są przeciwwskazania do dopuszczenia do zabiegu redukcji zmarszczek? W przypadku obu tych substancji jest to ciąża oraz okres laktacji. Botuliny nie wstrzykuje się również osobom nadwrażliwym na tę egzotoksynę oraz z zaburzeniami przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego. Kwasu hialuronowego za to nie poleca się stosować u osób cierpiących na choroby z obszaru kolagenoz i przy stanach zapalnych.