Nakazane prawem badania wysokościowe

Nakazane prawem badania wysokościowe

Tutaj sprawdzisz, jak zamówić badania wysokościowe Bielsko.

Pracą na wysokościach nazywamy pracę wykonywaną na wysokości powyżej trzech metrów ponad podłogą bądź gruntem. Dotyczy to zatem prac przede wszystkim budowlanych, ale także pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków oraz osoby reprezentujące wiele innych branż. Jak wyglądają tego rodzaju badania?

Co kontrolują badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo iż zgodnie z przepisami BHP musi być wykonywana z zastosowaniem specjalnych zabezpieczeń, nie należy do bezpiecznych, w związku z tym badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy tego rodzaju nie mogą wykonywać osoby mające tendencje do zawrotów głowy, narzekające na zaburzenia równowagi czy wykazujące problemy ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi zatem pełna diagnostyka z zakresu laryngologii (co ma wykryć kłopoty z błędnikiem i równowagą), neurologii i okulistyki. Badania przeprowadza się poddając osobę badaną nieskomplikowanym testom przy zastosowaniu specjalnej aparatury. W toku badań można też wykryć kłopoty do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach, poddanie się im ma więc szczególne znaczenie. Nie należy martwić się, iż konieczne będzie przeznaczenie na te badania dużo czasu, bo jest możliwość przeprowadzenia wszystkich testów nawet podczas jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak długo zachowują ważność?

Badania wysokościowe trzeba zrobić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie jest to jednorazowy obowiązek. Pamiętając, iż w trakcie wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty ze zdrowiem, a także, że taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom tego rodzaju trzeba poddawać się co 2-3 lata. Osoby, które przekroczyły 50 lat, są zobowiązani natomiast poddawać się im co roku.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]