Korekcja stożka rogówki – jakie metody się wykorzystuje?

Korekcja stożka rogówki – jakie metody się wykorzystuje?

W tym miejscu uzyskasz szczegółowe wiadomości w temacie leczenia stożka rogówki.

Keratoconus, innymi słowy stożek rogówki, to dolegliwość, która w dużym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia oraz może wywoływać inne schorzenia oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne potrafią jednak poradzić sobie z tym problemem. Jak więc winna przebiegać korekta stożka rogówki?

Stożek rogówki manifestuje się już w trzydziestym roku życia

Rogówka to transparentny element oka, który silnie skupia promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i posiada dużo nocyceptorów, niemniej jednak jest słabo ukrwiona. Mniej więcej w drugim i trzecim dziesięcioleciu życia może ulec zniekształceniu polegającemu na ścieńczeniu i uwypukleniu w centralnej części. Jest to skutkiem osłabienia tkanki, która prawdopodobnie ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm oraz miopię, przez co chory widzi kategorycznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie światła. Pacjenci skarżą się też na podrażnienie oczu, czasem występuje również podwójne widzenie. Choroba ta niejednokrotnie współistnieje z innymi wadami oczu, np. zapaleniem spojówek wywołanym przez alergię. Na szczęście dzisiaj efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. We wczesnej fazie dolegliwość jest adiustowana przy użyciu soczewek kontaktowych lub szkieł korekcyjnych, później jednakże nieodzowne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – stosowane zabiegi

Leczenie stożka rogówki może być przeprowadzane za pomocą wielu procedur medycznych. Aktualnie najbardziej efektywną metodą na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się dodatkowo w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. metodę Topoguided. Bardzo dobre rezultaty dają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia korygowanie miopii czy też niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który kompletnie usunie wadę wzroku.

Nasze dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]