Czym charakteryzuje się biopsja fuzyjna prostaty?

Czym charakteryzuje się biopsja fuzyjna prostaty?

Niezbędne informacje w temacie biopsji prostaty. Przekonaj się!

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina kształtem i wymiarami orzech włoski. Mieści się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za produkcję płynu, w którym transportowana jest sperma. Kłopoty z prostatą objawiają się u mężczyzn wraz z wiekiem, w związku z tym tak ważkie jest jej regularne badanie. Pomaga to ujawnić przerost bądź zapalenie tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem wykryć niepokojące zmiany rakowe. Trzeba zaznaczyć, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie można lekceważyć niebezpieczeństwa jego możliwego powstania.

Trudności ze wzwodem i oddawaniem moczu – niepokojące symptomy

Panowie po 45 roku życia powinni w regularnych odstępach odwiedzać gabinet urologiczny, w szczególności jeśli spostrzegli niepokojące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo trudności w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, kłopoty ze wzwodem i ejakulacją, a także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz zaleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza ogromne prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Żeby jednakże mieć bezsprzeczną pewność, konieczne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja gruczołu krokowego – co należy o niej wiedzieć?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki wykorzystaniu jednocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu stosuje się wyłącznie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem trwającym najczęściej ok. 30 minut. Dodatkowo pacjent spędza jeszcze po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, zatem cała procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna prowadzona jest przy znieczuleniu miejscowym, zatem pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona praktycznie bezbolesna. Potem patomorfolog sprawdza pobrane wycinki gruczołu i bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, alergia na niektóre leki czy wszczepione zastawki serca. Dlatego też przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszystkie pytania wywiadu medycznego.

Nasze dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]