Jak wyglądają psychologiczne badania operatorów?

Jak wyglądają psychologiczne badania operatorów?

Pragniesz poznać więcej informacji o badaniach operatorów Bielsko? Wejdź na http://tinyurl.com/yadw6ev5.

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się z długą i naprawdę dociekliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza poznać nasze relacje z matką. Okazuje się jednak, że badania te znajdują także zastosowanie między innymi w czasie określania zdolności do pracy osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego rodzaju ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: co się na nie składa?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie różnią się znacznie od tych, jakie muszą przejść kierowcy zawodowi. W związku z tym obejmują rozbudowany wywiad, który zbiera psycholog, testy temperamentalne oraz osobowościowe, testy aparaturowe, a także testy inteligencji. Bez wątpienia testów nie trzeba się bać. Do ich wypełnienia powinno się podejść otwarcie. Liczy się szczerość oraz rzetelność zaznaczanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe mają największe znaczenie w wypadku osób planujących zostać operatorem maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji zainteresowanego. Określając ją zyskujemy wiedzę, czy dana osoba będzie w stanie w odpowiednio szybki sposób odpowiadać na dynamicznie występujące w pracy sytuacje. Testy te oceniają także zdolność do widzenia steroskopowego, koncentracji uwagi oraz oceny prędkości obiektów znajdujących się w ruchu. Wszystko to ma w przypadku operatorów obsługujących maszyny budowlane ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto je wykonuje?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może wykonać wyłącznie psycholog posiadający uprawnienia psychologa transportu, a do tego wymagane jest odbycie studiów podyplomowych. Trzeba pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być co jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, w przeciwnym razie można stracić prawo do pracy w danym zawodzie. Przestrzegający przepisów pracodawca odsunie od pracy osobę, która nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]