Audyt SEO – jakie nieprawidłowości najczęściej ujawnia?

audyt seo, audyt sklepu

Pojęcie audytu – podając za internetowym wydaniem Słownika Języka Polskiego PWN – to kontrola przedsiębiorstwa, firmy bądź spółki pod kątem wielu czynników, m.in organizacyjnych i finansowych, a także oszacowanie możliwości przyszłego rozwoju. Czym, mając na uwadze zacytowaną definicję, jest więc audyt SEO? Jest to wnikliwa analiza strony internetowej, sprawdzająca przeróżne jej aspekty, jak prędkość wczytywania się witryny, strukturę nagłówków, kod strony, tytuły i opisy meta i wiele mniej i bardziej istotnych elementów. Poza samym wskazaniem błędów oraz nieprawidłowości, w szczegółowym audycie SEO powinny być zamieszczone też sugestie co do rozwiązania wymienionych problemów.

Audyt SEO sprawdza witrynę internetową pod kątem zgodności ze standardami W3C, treści na stronie, dostępności, jak również bezbłędności kodu. Dodatkowo sprawdzane jest też, czy strona jest przyjazna dla wyszukiwarek internetowych. Podsumowując, audyt SEO zamawia się w agencji, by wykazała ona wszystkie błędy na stronie i – co kluczowe – zaleciła rozwiązania, które umożliwią ich naprawę.

Bezpłatny audyt SEO nie znajdzie wszystkich błędów na stronie

Online znajduje się masa stron oraz narzędzi, z wykorzystaniem których ekspresowo i za darmo wykonuje się audyt SEO strony internetowej. Pozytywy tej opcji? Szybkość i cena. Minusy? Całkiem sporo. Bezpłatne narzędzia bądź też wersje testowe z niewielką liczbą opcji, są bardzo niedoskonałe. Jeśli już wykażą jakieś błędy na stronie, to zwykle nie wszystkie. Mnóstwo problemów (m.in. w kodzie) zauważyć można jedynie w czasie analizy przeprowadzonej nie przez algorytm, a przez specjalistę w danym obszarze.

Na audyt SEO wykonywany przez agencję oczekuje się na ogół od tygodnia do mniej więcej miesiąca. Okres na dostarczenie dokumentu powinien zostać określony w umowie podpisanej z agencją, która zadeklarowała, iż go przeprowadzi. Audyt w wersji płatnej umożliwia wykrycie wszystkich najważniejszych problemów ukrytych na stronie. Jeśli strona została uruchomiona na platformie pokroju Shoper czy Magento lub na otwartym szablonie, to rzeczy do naprawienia może być mnóstwo. Gdy witryna powoli się wczytuje, a na najistotniejsze dla klienta frazy pojawia się daleko poza pierwszą pięćdziesiątką wyników wyszukiwania, to również są to znaki, iż zlecenie zewnętrznej firmie SEO audytu jest dobrym pomysłem.

Jakie błędy odkrywa audyt SEO?

Odpowiednio zrealizowany audyt SEO może obnażyć mnóstwo wad witryny, najczęściej:

 • brak albo źle wykonane połączenie z narzędziami Google (np. Google Analytics),
 • powody niskiej widoczności witryny na frazy kluczowe,
 • rzeczywista ilość zaindeksowanych podstron,
 • problemy z dostępnością strony dla robotów,
 • poprawność kodu witryny,
 • nieprawidłowości w hierarchii nagłówków,
 • słaba jakość zawartości strony,
 • nieprzetłumaczone wersje językowe strony,
 • brak tytułów i opisów meta,
 • błędy strony w wersji na komórki, takie jak nieprawidłowe wyświetlanie się jakiś elementów,
 • brak lub nieuzupełniona wizytówka Google Moja Firma,
 • powolne wczytywanie się witryny w wersji na urządzenia mobilne i na komputer

.

Nasze dane adresowe:
SEO4.net Pozycjonowanie i Optymalizacja
ul. Grzegórzecka 78/8
31-559 Kraków

Tel.: 12 384 83 00
Mob.: + 48 600 21 20 61
E-mail: [email protected]