System SWIFT – poznaj kody BIC popularnych polskich banków

System SWIFT – poznaj kody BIC popularnych polskich banków

Kluczowe wiadomości na temat systemu SWIFT. Przekonaj się!

Pomimo, iż właściwie na co dzień korzystamy z usług bankowych, wiele Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji wobec Rosji jako reakcja Zachodu na jej atak na Ukrainę. Jednak system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z filarów sprawnego działania międzynarodowego rynku finansów.

System SWIFT wykorzystują nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast ten skrót stosuje się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne o wiele bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednakże nie jedyny stosowany aktualnie system tego typu. Poza nim m.in. w Polsce korzysta się także z systemów: SORBNET, Express Elixir i SEPA.Na świecie działają też różne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na obszarze jednego kraju.

Co jest zatem największym atutem systemu SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem praktycznie wszystkie kraje na świecie, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekracza już 11 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy oraz sporo innych jednostek finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Praktykuje się też przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeśli zaledwie okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka znaleźć taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC najpopularniejszych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]