Srebrne monety bulionowe – czy warto w nie inwestować?

Srebrne monety bulionowe – czy warto w nie inwestować?

Szukasz srebrnych monet bulionowych? Koniecznie odwiedź ten adres.

Monety bulionowe, zwane również monetami lokacyjnymi, to kolejna opcja dla osób chcących lokować swoje pieniądze w metale szlachetne. Oczywiście, najpopularniejszym kruszcem także w tym obszarze inwestycji jest złoto, jednak w ostatnich latach coraz więcej krajów zaczęło wypuszczać srebrne monety bulionowe, które szybko zdobyły gorliwych zwolenników, szczególnie pośród inwestorów z nieco mniej majętnym portfelem.

Srebrne monety bulionowe – wartość ściśle związana z ceną rynkową srebra

Można powiedzieć, że srebrne monety bulionowe są praktycznie nowością na rynku inwestycyjnym. Bite są w mennicach kilku krajów, i to raptem od lat 80-tych poprzedniego wieku (pojawiły się w pierwszej kolejności w Kanadzie, w Chinach oraz w Meksyku). Mimo, że są popularne wśród inwestorów od prawie pięćdziesięciu lat, ich oferta nie jest w dalszym ciągu tak bogata jak analogicznych monet ze złota. Srebrne monety bulionowe są jednakże trafnym wyborem dla osób potrzebujących urozmaicić swoje oszczędności, a które obawiają inwestycji w odpowiednio kosztowniejsze srebrne monety kolekcjonerskie lub których nie stać na inwestycje w platynę bądź złoto. Czemu monety bulionowe uznaje się za lepszą inwestycję niż monety kolekcjonerskie z identycznego metalu szlachetnego? Koszt nabycia monet kolekcjonerskich w dniu wprowadzeniu na rynek zawsze dostrzegalnie przekracza koszt kruszcu, z którego powstały. Przyczynia się do tego w największym stopniu ogólny wydatek poniesiony przez mennicę na wybicia monety (tj. stworzenie przez grafika indywidualnego wzoru i wytworzenie dokładnych sztanc). Istotne jest również to, że monety kolekcjonerskie emitowane są w limitowanej liczbie sztuk, co natychmiast potęguje na nie popyt. Nie oznacza to jednak, że z czasem ich wartość będzie zawsze rosnąć! Należy mieć na uwadze, że tak jak jakikolwiek przedmiot kolekcjonerski, monety te będą warte tyle, za ile zapragnie je kupić potencjalny nabywca. Natomiast monety bulionowe ze srebra nie posiadają wymiaru numizmatycznego (nie posiadają limitowanego rocznego nakładu, a ich wizerunek odświeżany jest niezmiernie rzadko), toteż ich wartość ściśle powiązana jest z wartością rynkową srebra.

Jaki jest standardowy nominał srebrnych monet bulionowych?

Srebro jest najtańszym metalem inwestycyjnym, w związku z tym monety lokacyjne z tego kruszcu z rzadka wybijane są w nominale mniejszym niż 31,1 g, a więc 1 oz. I choć waga 1 uncji oraz próba srebra .999 to zasadniczo standard dla tych monet, w sprzedaży dostaniemy także monety o ciężarze 2 oz, 5 oz czy 1 kg. W krajowych sklepach oferujących srebro inwestycyjne bez trudu dostaniemy popularne na każdym krańcu globu Britannię z Wielkiej Brytanii, australijskie Kangury czy Wiedeńskich Filharmoników z Austrii o niestandardowym nominale 1,5 €.

Nasze dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]