Na flobo.io przeczytasz wszystko, co należy wiedzieć o Krajowym Systemie Faktur.
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w październiku 2021 r., jednak finalnie osobom prowadzącym działalność na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać trochę dłużej. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od roku 2023 stanie się to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla właścicieli firm zwolnionych z podatku od towarów i usług.
Faktury ustrukturyzowane – plusy tego rozwiązania
Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który posiada ściśle sformułowaną strukturę informacji zakodowanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania właściwie mało co mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, z kolei dla przystosowanego oprogramowania do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego typu będzie doskonale zrozumiały. Fakt, iż faktury mają jednolitą strukturę sprawia, że niezależnie od tego jaki program do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane identycznie. Jest to istotny postęp zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotychczas częstokroć mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego przeniesienia w programie księgowym danych z faktur przekazywanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej albo pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane całkiem eliminują ewentualność pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez księgową, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.
Używanie Krajowego Systemu e-Faktur zwalnia z konieczności przekazywania pliku JPK_FA
Każdy przedsiębiorca z początkiem stycznia 2021 r. może wystawić oraz odebrać fakturę ustrukturyzowaną za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy przede wszystkim są zwolnieni z obowiązku wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, szybciej odbiorą zwrot VAT, a także zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mogą być pewni, że faktury się nie zgubią (KSeF przechowuje dane o dokumentach przez 10 lat). Z kolei Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który pozwala na dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc lepiej zapobiega wykroczeniom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego oraz od towarów i usług. Watro wspomnieć, iż nieodzowność stosowania KSeF nie równa się zakazowi korzystania z zewnętrznego oprogramowania księgowego, jednakże musi ono zostać zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]