Czym jest faktoring?

Czym jest faktoring?

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych aktualnie usług finansowych. Jest skierowany przede wszystkim do firm, które wykorzystują odroczone terminy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zobligowanie kontrahentów do bezzwłocznego spłacenia należności. Poza tym jest to również idealne wyjście dla firm potrzebujących nowych sposobów sfinansowania wydatków związanych z ich działalnością. Na czym więc polega faktoring? Dlaczego jest tak efektywny? O czym powinny pamiętać firmy, które zdecydują się na tę metodę pozyskania środków? Jak ustrzec się ewentualnych problemów wiążących się z faktoringiem?

Faktoring dla firm – co nam daje?

Faktoring zwykle utożsamiany jest zwłaszcza z wykupieniem zobowiązań firmy przez bank. W rzeczywistości jest on połączeniem różnych rodzajów umów, a cesja długów jest tylko jedną z nich. Polega on na cesji należności potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, a więc spółki. Oprócz tego zobowiązuje się zagwarantować mu również pozostałe usługi, czyli pomoc w windykacji niespłaconych zobowiązań, prowadzenie rachunków oraz porady biznesowe. Na charakter umów faktoringowych w Polsce wpływają postanowienia kodeksu cywilnego, a także kodeksu spółek handlowych.

Jak znaleźć odpowiedni faktoring dla biznesu?

Propozycje poszczególnych banków świadczących faktoring bywają niekiedy naprawdę zróżnicowane. Chcąc ustrzec się błędów, których skutkiem mogą być poważne straty, należy dobrze przemyśleć każdą z nich. Potrzebne będą wtedy specjalne kwalifikacje, a tych nierzadko zwyczajnie nie posiadamy. Z tego względu znalezienie oferty powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, który podpowie nam, jak znaleźć bank, który zapewni nam najlepsze warunki. Poszukiwania z doradcą to wprawdzie dodatkowy wydatek, ale zazwyczaj okazuje się, iż dzięki niemu ustrzeżemy się problemów.