Czy srebro w sztabkach może być dobrą inwestycją?

Czy srebro w sztabkach może być dobrą inwestycją?

Dowiedz się więcej o sztabkach srebra.

Od zawsze uważa się, iż inwestowanie w kruszce jest doskonałą strategią lokowania pieniędzy, która z biegiem lat zapewnia namacalny profit. Najpopularniejszym w tym momencie kruszcem inwestycyjnym jest zdecydowanie złoto, jednakże ostatnio srebro nie jest już widziane zaledwie jako metal przemysłowy i znów cieszy się popularnością wśród coraz większej grupy osób, zarówno tych z mniejszym, jak i dużym potencjałem finansowym.

Srebrne sztabki – kruszec wykorzystywany w rozmaitych gałęziach przemysłu

Srebro pojawia się w złożach 17 razy częściej od złota, warto jednakże podkreślić, że jego wartość rynkowa w porównaniu do wartości złota nie odpowiada tej proporcji ilościowej i wciąż jest wyraźnie niższa. Zakup srebra jest jednakże idealnym rozwiązaniem dla osób, które pragną urozmaicić swój portfel, a które nie posiadają środków umożliwiających zakup większych ilości złota. Należy jednak pamiętać, że ze względu na swoje cechy, srebro jest w szerokim zakresie wykorzystywane w rozmaitych branżach przemysłu co sprawia, iż jego wartość jest w wyższym stopniu wrażliwa na zmiany zachodzące w gospodarce światowej. Można to zresztą spostrzec przeglądając wykres jego ceny z ostatnich dwóch dekad. Z tej również przyczyny inwestycja pieniędzy w srebro obarczona jest większym ryzykiem niepowodzenia, więc zalecana jest osobom znającym prognozowaną i aktualną sytuację na rynku kruszców. Niemniej jednak przewidywać, iż popyt na srebro nadal będzie wyglądał podobnie, a wraz z galopującym rozkwitem medycyny, elektroniki i fotowoltaiki, w których srebro jest często używane, jak również niemijającej popularności srebrnej biżuterii, być może jego cena będzie z czasem się podnosić.

Czy przeciętnego Polaka stać na sztabki srebra?

Na wzór złota, srebro w sztabkach sprzedawane jest w rozmaitych wagach, co ułatwia skonstruowanie portfela inwestycyjnego, umożliwiającego odsprzedaż zależnie od potrzeb mniejszych lub większych jego ilości. Te najdrobniejsze, a zatem również najbardziej „na kieszeń” przeciętnego Polaka, to sztabki o ciężarze 1 uncji trojańskiej oraz 100 g i 50 g. Naturalnie, jeżeli kupimy sztabkę o większym ciężarze, w rezultacie zapłacimy za kruszec taniej, warto jednak pamiętać, iż nie można podzielić sztabki i w przypadku chęci jej odsprzedaży musimy znaleźć kogoś, kto odkupi ją w całości. Wobec tego jeśli sztabki srebra mają być również asekuracją finansową na “czarną godzinę”, należałoby zdecydować się na nabycie sztabek o różnych wagach, żeby móc w przyszłości wymienić na gotówkę tylko tyle kruszcu, ile rzeczywiście musimy. Można także zainwestować w odpowiednio droższy srebrny combibar, to znaczy scalone 1-gramowe sztabki srebra, które daje się dowolnie oddzielić. Wadą zakupu srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest fakt, że – w odróżnieniu od złota – jego nabycie i sprzedaż obarczone są VAT-em.

Nasze dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]