Wznoszenie budynków – o szalunkach

Wznoszenie budynków – o szalunkach

Dowiedz się, gdzie zamówić szalunki Kraków.

Szalunki, nazywane również deskowaniem, to chwilowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Zwykle używa się ich w przypadku wylewania ścian z betonu – wtedy są one konieczne do tego, by nadać im właściwy kształt i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się także w trakcie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie prześwitów na bramy, drzwi i okna. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i jak inwestorzy mogą je zdobyć.

Szalunki z drewna, sklejki bądź metalu

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja sporządzona z mocnych sklejek połączonych ze sobą gwoździami czy też drewnianych desek, którą można wykorzystać powtórnie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – wielu inwestorów oraz wykonawców wybiera zatem użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do szybkiego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wytworzone z metalu, drewna bądź sklejki, a także zestawiać 2 lub 3 surowce. Zazwyczaj jednakże wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a konstrukcję łączą belki, łączniki, narożniki i głowice ze aluminiowe lub stalowe.

Wynajęcie szalunków – nie ma potrzeby ich nabywać?

Przedsiębiorstwa często parające się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku zespołów, które zazwyczaj oferują odmienne usługi i inwestorów, którzy zamierzają planujących wznieść pojedynczy obiekt. Kupno wszelkich modułów niezbędnych do złożenia szalunku byłoby całkowicie odpowiedzialne finansowo . Znacznie lepszym wyjściem jest wynajem szalunków.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]