Orynnowanie dachu – systemy odprowadzania wody

Orynnowanie dachu – systemy odprowadzania wody

Dalsze informacje o rynnach dachowych.

Systemy dachowe tworzy wiele modułów. Wśród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich solidności oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na skuteczne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu problemów wynikających z jej zalegania. Nie powinniśmy więc bagatelizować wyboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz zdolności – podobnie jak montaż systemów rynnowych. Co w takim razie powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – z jakich części jest tworzone?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z rozmaitego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu albo pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie najrozmaitszych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a potem do kanalizacji.

Rynny plastikowe, metalowe albo PCV – które zamontować?

W ofercie dystrybutorów dostępne są orynnowanie dachu wyprodukowane z kilku materiałów – głównie z metalu czy też plastiku. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od rodzaju budynku oraz tego, w jakim stopniu jest on narażony na działanie opadów. Decyzję o doborze konkretnego systemu rynien trzeba zatem przedyskutować ze specjalistą.

Nasze dane adresowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08