Literatura młodzieżowa i korzyści jakie może przynieść jej czytanie

Literatura młodzieżowa i korzyści jakie może przynieść jej czytanie

Kup książki dla młodzieży na www.motyleksiazkowe.pl.

Człowiek urodzony w XXI w. ma coraz rzadszy kontakt z ciekawą literaturą. Nastolatek wybierze najczęściej dostępną od ręki rozrywkę w smartfonie, w telewizji lub na tablecie, a po książkę zazwyczaj sięga wówczas, gdy jest to obligatoryjna lektura szkolna. I także z powodu konieczności czytania tekstów literackich sprzed paru stuleci dla szeregu młodych ludzi czytanie dla zabawy jest odległym konceptem.

Literatura dla nastolatków odwołuje się do ogólnych doświadczeń nastolatków

Młodzież nie powinna być skazana tylko na czytanie lektur szkolnych. Publikowana jest sporo literatury młodzieżowej zarówno zagranicznych jak i polskich autorów, którzy poruszają tematy i opisują historie intrygujące młodą generację czytelników. Ten typ literatury otrzymał nawet swoją nazwę, czyli “literatura Young Adult”. Są to dzieła kreowane dla odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Powieści młodzieżowe czerpią z licznych gatunków literackich: są tu m.in awanturnicze przygodówki, historie obyczajowe czy groza. Jednakże wspólnym mianownikiem tych książek jest odwołanie się wprost do generalnych doświadczeń młodego człowieka. Publikacje te piszą więc o poznawaniem własnej tożsamości, kontaktach z rodzicami, pierwszym zauroczeniu, nawiązywaniu i utracie przyjaźni i znajdowaniu własnego miejsca na świecie. Lektura literatury dla nastolatków umożliwia licealistom poczuć, że inni też borykają się identycznymi życiowymi zawirowaniami w okresie dorastania.

Czemu warto zachęcać młodzież do czytania literatury dla nastolatków?

Rekomendujemy podsuwać młodzieży ciekawe dla niej powieści, bo spotęgowanie w nich chęci czytania dla rozrywki z biegiem czasu przynosi sporo korzyści. Nastolatek, który często czyta posiada szerszy zasób leksykalny i lepiej radzi sobie z ortografią i gramatyką, co z pewnością ułatwia zdawanie testów z języka polskiego. Lecz czytanie o dylematach innych ludzi w identycznym wieku to także sposób na rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii oraz dokładniejsze zrozumienie siebie i prywatnych zainteresowań. Co kluczowe, opiekunowie pod żadnym pozorem nie powinni szydzić zainteresowań dziecka. Jeżeli zatem nastolatek chętniej wybiera opowieści o duchach bądź elfach nie komentujcie, że to głupie i pozwólcie mu je eksplorować!

Nasze dane adresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa