Jaką żywność uznaje się za ekologiczną?

Jaką żywność uznaje się za ekologiczną?

Jeśli szukasz eko żywności, koniecznie sprawdź https://artmankiszonki.pl/pl/c/Zywnosc-ekologiczna/15.

Od dynamicznego rozkwitu branży spożywczej, który obserwujemy od zeszłego stulecia, wyroby jedzone przez nas każdego dnia zaczęto coraz częściej wypełniać przeróżnymi substancjami przedłużającymi ich żywotność. Jednak wraz z coraz szerszym zainteresowaniem odbiorców odnośnie tego, co jedzą i jak może to oddziaływać na ich zdrowie, ostatnio coraz częściej szukają oni artykułów wytworzonych z żywności ekologicznej.

Eko żywność – mniejsza zawartość metali ciężkich, azotynów i azotanów

Aby dany produkt sprzedawany w naszym kraju mógł tytułować się „eko”, musi sprostać wielu wytycznym. Żywność eko i artykuły z niej wytworzone muszą uzyskać konkretne certyfikaty przyznawane przez desygnowane do tego instytuty. Najważniejszym jednakże cechą spożywczych wyrobów ekologicznych jest to, iż zastosowane do ich przygotowania owoce oraz warzywa uprawiano według wszelkich zasad rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie korzystali z chemicznych nawozów ani pestycydów, które mogłyby niekorzystnie wpływać nie tylko na zdrowie ludzi, lecz które również są zagrożeniem dla otoczenia. Niektóre bowiem nawozy zanieczyszczają wody powierzchniowe bądź wywołują zasolenie gleby, a natryski pół chemicznymi pestycydami nierzadko są powodem obumierania pożytecznych organizmów. Tymczasem ekologiczna uprawa powoduje, że warzywa i owoce posiadają wielokrotnie niższą zawartość azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to znaczy, że mniej tych niezdrowych związków dostanie się do ciała ich konsumentów.

Jak winna być znakowana eko żywność?

Przetwory ekologiczne są poddawane ciągłemu nadzorowi w każdej fazie produkcji, w tym również w czasie przewozu oraz składowania. Co kluczowe, jeśli artykuł spełnia kryteria, jego producent oprócz typowych informacji między innymi o terminie trwałości, temperaturze składowania, masie netto, miejscu produkcji składników i możliwych alergenach, musi dodatkowo bezwzględnie wskazać numer ID organu kontrolnego niniejszy produkt i zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, którym są białe gwiazdy ułożone w kształt listka. Szukając żywności eko trzeba więc czytać uważnie etykiety produktów, a kupując je online w sklepie producenta sprawdzić, czy opublikował on na stronie informację o uzyskanych certyfikatach.

Nasze dane adresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]