Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

Zamów obrączki Kraków.

Dla większości małżonków dzień ślubu jest nad wyraz poruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten łączy małżonków na zawsze, a oznaką ich zaangażowania, miłości i wierności są obrączki ślubne.

Historia i tradycje związane z obrączkami

Początkowo nie było podziału na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, zatem ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu przekazanie żonie pierścionka stało się częścią obrzędu zaślubin. Panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilkaset lat później, o czym jednakże niewielu wie. I chociaż wcześniej bywały przypadki, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy jak odjeżdżali na wojnę, jednakże obyczaj ten rozpowszechnił się szerzej w poprzednim stuleciu, a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć żołnierzowi, że czeka na niego żona, za którą walczy i której powinien być wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jakkolwiek w wielu krajach, jak przykładowo w Kanadzie, w Brazylii, na Słowacji czy w Irlandii, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy według tradycyjnych przesądów biegnie legendarna “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza i poszukuje obrączek wspólnie, niemniej jednak tradycja mówi, że narzeczona nie powinna ich kupować, gdyż jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki współcześnie

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się delikatniejszym designem. Przez okres wielu stuleci wykonywano je z rozmaitych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Dopiero później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub stal), które symbolizowały moc miłości. W dzisiejszych czasach do ich wykonania stosuje się przeważnie platynę oraz złoto, które są oznaką zaufania do partnera. Owszem, ozdabia się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż przeważnie nabywane są gładkie, ponadczasowe złote pierścienie i subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa typy złota (np. tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, mają również nierzadko w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka albo znaczący dla nowożeńców cytat.

Nasze dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]