Co warto wiedzieć o batach i palcatach jeździeckich?

Co warto wiedzieć o batach i palcatach jeździeckich?

Więcej informacji o bacie dla konia.

Kompletując ubiór jeździecki powinno się pamiętać o wyposażeniu się również w najważniejsze akcesoria. Zarówno w czasie zawodów, podczas ujeżdżania konia czy jazdy rekreacyjnej, konieczne jest zastosowanie batów i palcatów jeździeckich.

Charakterystyka batów jeździeckich

Wyróżnia się kilka rodzajów batów jeździeckich: ujeżdzeniowe, powożeniowe, baty do lonżowania i naturalnie palcaty skokowe. Przeważnie stosuje się:
bat do lonżowania – jest zwykle długi na 160-200 cm i służy do nakłonienia zwierzęcia do ciągłego chodu naprzód, zatrzymania konia lub zwrócenia jego uwagi. Przy pomocy takiego bata trener kontroluje konia, jednocześnie dystansując się od zwierzęcia na stosowną odległość. Współczesne baty do lonżowania wytwarzane są głównie z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, gwarantującą trzymanie się ręki niezależnie od warunków. Przeważnie są składane, jednakże spotykane są także modele jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest zdecydowanie krótszy (ma średnio między 90 a 140 cm) i kończy się sznureczkiem. Korzysta się z niego podczas treningu, rzadziej w jeździe rekreacyjnej. Warto zaakcentować, że wykorzystuje się go tylko wówczas, gdy dżokej nie jest w stanie wymusić od zwierzęcia właściwego zachowania przy pomocy sygnałów dawanych nogą lub dłonią.
palcat skokowy – zwyczajowo zwany także szpicrutą, to najkrótszy typ bata – ma długość ok 60 maksymalnie 75 cm. Kończy się przeważnie klapką ze skóry, która wydaje dźwięk dyscyplinujący zwierzę oraz przymusza je do określonego zachowania. Palcatem trąca się delikatnie w łopatkę konia, dlatego też jest on tak krótki.

Kiedy smagnięcie batem lub palcatem jest za silne?

Szpicrut i batów jeździeckich niesłychanie łatwo nadużyć, skutkiem tego należy zawsze posługiwać się nimi racjonalnie. Zbyt silne smagnięcie może spowodować, że zamiast zareagować na komendę koń będzie bardziej nerwowy bądź będzie w przyszłości kojarzyć daną przeszkodę z odczuwaniem bólu. Kiedy palcat czy też bat odcisnął ślad na skórze zwierzęcia to znak, iż jeździec uderzył na pewno za mocno.

W trakcie jazdy baty i palcaty chwytamy w ten sposób, aby układały się równolegle z trzymanymi wodzami. Jeśli rączka zakończona jest pętlą, nie powinno się zaciągać jej aż do nadgarstka, dlatego, że w razie potencjalnego upadku z konia dżokej mógłby doznać obrażeń.

Nasze dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]