Silniki elektryczne na prąd stały – z czego się składają i gdzie się je stosuje?

Silniki elektryczne na prąd stały – z czego się składają i gdzie się je stosuje?

Zamów silniki prądu stałego na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Dużo sprzętów, które użytkujemy codziennie i bez których życie byłoby trudniejsze, wykorzystuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Niewielkie lub olbrzymie, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te silniki odmieniły nasze życie, a przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma świadomości tego, jak pracują te urządzenia, ani jak są one skonstruowane.

Kto wynalazł i jak zbudowany jest silnik elektryczny prądu stałego?

Rolą silników prądu stałego jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu istnieją od niemal dwóch wieków i nie są dokonaniem jednej osoby. Do ich budowy, późniejszych ulepszeń i w konsekwencji ich wprowadzenia do ogólnego użycia w przeróżnego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty znanych naukowców połowy XIX w., takich jak np. Gaston Planté, Thomas Davenport oraz Michael Faraday. Silniki elektryczne prądu stałego składają się ze dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, nieruchomego statora, rotora, komutatora i szczotek. Obecnie powszechnie wykorzystywane są też silniki bezszczotkowe, które głównie w związku z brakiem tego stosunkowo awaryjnego podzespołu, są uznawane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są ogólnie cenione za bezgłośną pracę orazwysoką niezawodność.

Gdzie używa się silników elektrycznych DC?

Stwierdzenie, że silniki elektryczne DC są używane zasadniczo wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli w domu posiadasz odtwarzacz DVD czy też w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki prądu stałego są podzespołem sterowanych zdalnie pociągów czy samochodów, a więc gadżetów, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które niewątpliwie damy także naszym potomkom. Takie silniki znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych nieodzownych w licznych gałęziach przemysłu, między innymi produkcyjnej, budowlanej i wydobywczej. W przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby modne rowery elektryczne, segwaye oraz hulajnogi. Silniki prądu stałego wykorzystują również pasjonaci elektroniki do tworzenia własnych modeli z zakresu robotyki i mechaniki.

Chociaż silniki elektryczne DC o małej mocy bez trudu można zamówić w sklepach dla hobbystów lub z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego użytkowania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego rozwiązania od uznanych producentów.

Nasze dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]