Gotowe układy napędowe – najważniejsze informacje o motoreduktorach

Gotowe układy napędowe – najważniejsze informacje o motoreduktorach

Więcej informacji o motoreduktorze planetarnym.

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączny układ napędowy skonstruowany z przekładni mechanicznej i silnika elektrycznego. Jak działają motoreduktory i kiedy się ich używa? Dowiesz się tego poniżej.

Motoreduktor – gotowy układ, który oszczędza pracę konstruktorów

Motoreduktory pozwalają efektywniej wykorzystać elektryczne silniki w roli napędu w najróżniejszych użyciach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy równoległym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna skuteczność przekładni nigdy nie jest 100%, dlatego zawsze powstaje nieznaczna różnica między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne elementy jak sprzęgła bądź hamulce. Niekwestionowanym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe elementy, które da się bez trudu znaleźć w katalogu producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały wymogom danej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nieraz miesiące, na żmudne obliczenia oraz testy różnych układów części. Zależnie od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do dużych, średnich bądź niewielkich obciążeń, a także do krótkiego lub długiego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym użyto przekładnię wielostopniową, pozwala otrzymać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilku tysięcy.

Najpopularniejsi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich możliwych kombinacji

Chociaż motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka rodzajów silników (BLDC, AC, DC oraz bocznikowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową).

Nie ma raczej takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by zastosować motoreduktora w roli napędu. Czy to transport, przemysł bądź produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch rozmaite automaty, jak m.in linie produkcyjne, dachy ruchome, mieszadła i kolejki górskie. Duże zróżnicowanie rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich mocy i wielkości sprawiła, że ilość możliwych kombinacji, jakie obecnie mają w ofercie wiodący światowi producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w setkach lub tysiącach, ale w zasadzie w milionach.

Nasze dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]