Uroczystości, zwiedzanie i obchody cz. 3

By admin

Grudzień 28, 2016 O Krakowie 1 Comment
Tagi:

Z przed pałacu przeciągają ulicą Bracką na Rynek, pod Barany aż do handlu Hawelki, skąd z powrotem zawraca na Zwierzyniec. Zabawę tę łączą z legendą odnoszącą się do napadów tatarskich w XIII w., wedle której jeden z włóczków rzuciwszy się na nieprzyjaciela miał odnieść zwycięstwo i w stroju pokonanego wodza wracał do miasta, radośnie witany.

Zdaje się jednak, że zabawa ta nie sięga wyżej jak początek wieku XIX. Obecny strój tatara i konia odnowiono wedle rysunku Wyspiańskiego, staraniem Tow. Miłośników Krakowa.

W poniedziałek po oktawie Bożego Ciała rozpoczyna się uroczystość Króla Kurkowego, czyli strzelania do kura. Zwyczaj ten sięga wieku XV, a powstał z potrzeby wprawiania się w celności strzaln przydatnej dla obrony miasta, do której obowiązani byli obywatele wiążący się w cechy i bractwo strzeleckie. Zwycięzcę, który zestrzeli ostatni strzęp drewnianego kura służącego za cel obwołują Królem Kurkowym. W r. 1565 Zygmunt August darował bractwu strzeleckiemu srebrnego orla, później kurem zwanego — król kurkowy nosi go na łańcuchu podczas rozmaitych uroczystości.

W dzień św. Jana 24 czerwca obchodzi się uroczystość ludową zwaną »Wiankami«; wraz z zmrokiem rozpoczyna się puszczanie wianków na Wiśle połączone z muzyką, ogniami sztucznymi i żywymi obrazami na statkach i łodziach. Zwyczaj ten ściąga na brzegi Wisły i stoki Wawelu tłumy ludzi, dla których od strony Grobli przygotowane są za opłatą ławki. Obchód sięga tradycją w zamierzchłą przeszłość.

Latest Comments
  1. Reklama