Uroczystości, zwiedzanie i obchody cz. 2

By admin

Grudzień 28, 2016 O Krakowie 1 Comment
Tagi:

W trzeci dzień odbywa się na Krzemionkach zabawa zwana Rękawką, podczas której tłum na górze zgromadzony rzuca bułki, jabłka, jaja uganiającym się na dole. Początek tej zabawy i jej znaczenie niewyjaśnione, dało pole różnym przypuszczeniom, odnoszącym ją niekiedy do czasów pogańskich.

W Zielone Święta sławny jest odpust na Bielanach, ściągający na górę kramarzy i lud. W dniach tych klasztor Kamedułów, zawsze niedostępny, otwiera bramy swoje i pozwala na zwiedzanie eremu nawet kobietom.

Na Boże Ciało uroczysta procesja wychodząca z katedry przeciąga ulicą Grodzką, do niej przyłączają się inne nadchodzące z różnych kościołów i koncentrują się na Rynku, odświętnie przystrojonym. W pochodzie biorą udział cechy z chorągwiami często o dawnej zabytkowej wartości, kongregacje kupieckie i władze miejscowe.

W oktawę po podobnej procesji końcowej, odbywa się zabawa Konika Zwierzynieckiego czyli Lajkonika. Jeden z włóczków (flisów) po tatarsku przybrany, wśród straży również z tatarska strojnej i niosącej buńczuki, przy odgłosie bębna i piszczałek liarcuje, a raczej biega pieszo na koniu drewnianym, pokrytym barwnym czaprakiem. Orszak cały wraz z tatarem zbiera się po południu przed klasztorem Norbertanek na Zwierzyńcu i ciągnie dalej przez ulicę Zwierzyniecką pod pałac biskupi, około godz. 6 popołudniu t.j. z chwilą kończącej się procesji; tatar biega, zatacza koła, goni lud wokół się cisnący, straszy i nierzadko uderzy buławą.

Latest Comments
  1. Reklama