Style zabytków Krakowa cz. 7

By admin

Grudzień 28, 2016 O Krakowie 1 Comment
Tagi:

Styl rokokowy jest stylem czysto ornamentacyjnym na konstrukcyjnym podkładzie renesansowym po przez barok; unika on silnych gzymsowali, załamali, a duże powierzchnie pokrywa ornamentem muszli, kartuszy, zmiętych liści, festonami kwiatów, lub zwisających girland — dach nakrywający budowę bywa łamany z mansardami i zdobny wokół balustradą, jak pałac hr. Stadnickich, Grodzka 40. Kaplica biskupa Grota na Wawelu jest również przykładem tegoż stylu.

Z końcem XVII a początkiem XVIII wieku napady Szwedów i rabunki spowodowały ruinę i nadwątlenie wielu budowli, które dla utrzymania trzeba było wzmocnić. Użyto ku temu szkarp raczej wzmocnień sztucznych na szkarpę, czyli pochyło pokrywano niemi całą pionową ścianę, nadając jej profil pochyły, jak dom Bursy Akademickiej na Małym Rynku, obecnie Kollegium Jezuickie, z wykrojem na okna — albo doprowadzano do parteru (dom przy Gołębiej 4) — albo podpierano w pewnych odstępach szkarpami różnej szerokości (Mały Rynek 2, 3). Bywają też szkarpy wzmacniające narożniki, jak w Szarej kamienicy na Rynku nadają one domom swoimi uskokami i pochyłością oryginalną fizjonomię — z pod tych szkarp niejednokrotnie udało się odkryć dzisiaj jakiś dawny gotycki albo renesansowy portal.

Koniec wieku XVIII i początek XIX przynosi wzmożony ruch budowlany a z nim style Ludwika XVI (Louis XVI) i cesarstwa (empire) — obydwa opierały się na zasadach antyku: pierwszy ciąży więcej ku barokowi, ślady jego widać w ozdobie festonów kwiatowych lub owocowych. Typem tego: pałac Wodzickich (św. Jana 11) i ks. Jabłonowskich (Rynek 20).

Latest Comments
  1. Reklama