Dokładne zwiedzanie Krakowa cz. 7

By admin

Styczeń 4, 2017 Zwiedzanie Krakowa 1 Comment
Tagi: zwiedzanie krakowa i okolic, zwiedzanie krakowa i wieliczki, zwiedzanie krakowa indywidualnie

Stanąwszy u wnijścia mamy widok wspaniały na przywróconą w dawnej formie świątynię; jej wnętrze, pod względem rozmiarów, niezwykłej rozpiętości sklepień i wysokości nawy głównej (23 m.), należy do najwspanialszych w Polsce. Nad odnowieniem jej czuwał Jan Matejko. Siatkowo gotyckie sklepienie i ściany zdobi polichromia, do której mistrz sam projekty wykonał. U góry dookoła umieszczone herby Krakowa, jego cechów i dobrodziejów kościoła, w prezbiterium między postaciami aniołów przewijają się banderole z wezwaniami litanii do Matki Boskiej, w nawach »Pod Twoją obroną«.

Wspaniałym zabytkiem średniowiecznej sztuki snycerskiej w kościele Mariackim jest szafiasty wielki ołtarz, tryptyk w stylu gotyckim, arcydzieło Wita Stwosza, (ur.1438 r., zmarł r. 1533 w Norymberdze). Wykonanie tego dzieła przypada na łata 1477—1489. W otwartym tryptyku, główna scena przedstawia zaśnięcie Najśw. Marii Panny w otoczeniu dwunastu apostołów. Na bocznych skrzydłach 6 płaskorzeźb przedstawiających Zwiastowanie, Narodzenie i Hołd 3 Króli na lewem skrzydle; a Zmartwychwstanie, Wniebowstąpienie i Zesłanie Ducha św na prawem.

Na zamkniętej szafie i dwóch bocznych nieruchomych skrzydłach 12 obrazów również płaskorzeźbą wykonanych, przedstawiają sceny z życia N. Marii Panny i Chrystusa, ujęte w tajemnicach chwalebnych i bolesnych. Nad mensą wyrzeźbione drzewo genealogiczne Jessego, a szczyt odtwarza koronację Matki Boskiej, po bokach stoją św. Wojciech i św. Stanisław.

Latest Comments
  1. Reklama