Dokładne zwiedzanie Krakowa cz. 5

By admin

Styczeń 4, 2017 Zwiedzanie Krakowa 1 Comment
Tagi: zwiedzanie krakowa dla dzieci, zwiedzanie krakowa dla najmłodszych, zwiedzanie krakowa dla szkół

Po bokach naw i na górze jest ogółem kaplic 12. Fasada kończy się dwoma wieżami: niższą nie dokończoną i wyższą (81 m.) zwaną » wieżą straży«, którą nakrywa gotycki hełm z ośmioma strzelistymi, wieżyczkami z XV wieku. U szczytu złocona korona 50 m. średnicy, założona w 1615 r., a niedawno odnowiona. Z wieży tej strażnik na trąbie obwieszcza dawnym zwyczajem godziny dnia i nocy, grając tak     zwany z węgierskiego hejnał, jutrzenkę, co zdaje się, pozostałością czasów Ludwika Węgierskiego. Od 1 maja po koniec września od godziny 5 do 6 rano grają pieśni narodowe i nabożne.

Obchodząc kościół zewnątrz widzimy u głównego wejścia kruchtę dobudowaną w wieku XVIII. Od północnej strony wieży w przybudowie jest wejście na wieżę (bilety w Muzeum Narodowym). Między nie ma kruchtą odkopana i odkryta dolna część kościoła Wskazuje pierwotny poziom bruku. Dalej na ścianie zachodniej płaskorzeźba Piusa Welońskiego z Janem III ciągnącym z Krakowa pod Wiedeń.

Na prawo od bocznego wejścia obraz Matki Boskiej Łaskawej ufundowany w 170S) r. na pamiątkę wygaśnięcia zarazy. Gotycka zakrystia. Skarbczyk kamienny z ciosów bonionowanych, renesansowy dodany w wieku XVI, pomiędzy półkólistymi oknami o rzeźbionych obramieniach znajdują się rzeźby: Madonny z Dzieciątkiem 1 postacie świętych.

Latest Comments
  1. Reklama