Dokładne zwiedzanie Krakowa cz. 4

By admin

Styczeń 4, 2017 Zwiedzanie Krakowa 1 Comment
Tagi: zwiedzanie krakowa autobusem, zwiedzanie krakowa cennik, zwiedzanie krakowa czas

Między wieżą ratuszową a zachodnią połacią Rynku przysięgał Kościuszko wierność narodowi w 1754 r.; świadczy o tern kamień pamiątkowy w bruku osadzony od strony ulicy Szewskiej.

Wracamy ku Kościołowi Mariackiemu, czyli Najświętszej Panny Marii. Dzisiejsza świątynia jest trzecią z rzędu, jakie na tein miejscu istniały. Pierwszą drewnianą fundował w r. 1226 biskup Iwo Odrowąż. Z następnej murowanej w XIII w. dotrwały do naszych czasów dolne części wież i rozmieszczenie filarów między prezbiterium a wieżami. Inne części zbudowano, począwszy od drugiej połowy XIV wieku. Kaplice przy nawach bocznych pochodzą z XV w., wejścia porobione z okien pierwotnych. Późniejsze wieki niejedno dodały.

Do roku 1801 kościół otoczony był cmentarzem parafialnym, okolonym murem. Po zapełnieniu jego zrównano mogiły, a nagrobki i tablice wmurowano w ściany kościoła Mariackiego i św. Barbary. Kościół Panny Marii pod wezwaniem »Wniebowzięcia Matki Boskiej«, jest świątynią gotycką o trzech nawach, środkowej wyższej, bocznych niższych, pokrytych dachem, pulpitowym; szkarpy wnętrze między nawami zamiast łuków zewnętrznych wzmacniają budowę, co wszystko jest typowym dla budownictwa kościelnego Krakowa. Prezbiterium wydłużone fundowane wedle legendy przez Mikołaja Wierzynka.

Latest Comments
  1. Reklama