Dokładne zwiedzanie Krakowa cz. 30

By admin

Styczeń 4, 2017 Zwiedzanie Krakowa 1 Comment
Tagi: zabytki krakowa rynek główny, zabytki krakowa stare miasto, zabytki krakowa sukiennice

Nr. 18 ma portal renesansowy, dzieło ucznia Słońskiego, Jana Michałowicza z Urzędowa, twórcy pomników Zebrzydowskiego i Padniewskiego na Wawelu, z drugiej połowy XVI w„ napisy łacińskie. Wewnątrz krużganek, o pięknej kolumnadzie, obramieniach okien i drzwi. W izbach parterowych szczegóły gotyckie. Nr. 2 Allyka z zazębieniami z w. XVI. Wijąca się linia ul. Kanoniczej podkreśla wrażenie archaiczno-stylowe.

Malowniczo ku górze wspinającą się drogą zmierzamy na wzgórze wawelskie, by obejrzeć dwa wielkie narodowe pomniki: Katedrę i Zamek. Wawel, Wawel, w gwarze ludowej guz; miał obrazować wzgórze wrzynające się w Wisłę. Pierwsza brama z austriackiej przerobiona świeżo na bramę warowną z »broną u góry« — zdobna herbami województw i Ziem polskich. Wchodząc widzimy na prawo wykrojone lunety w murze z widokiem na planty i ul. Straszewskiego. Na lewo na barbakanie Władysława IV pomnik konny Kościuszki, Leonarda Marconiego, rzeźbiarza lwowskiego. Przechodzimy przez starożytną bramę Władysława IV, odnowioną i pokrytą świeżo archaizującą polichromią z portretami królów — od strony Katedry herb Wazów, po prawej stronie spostrzegamy piękny gmach t. zw. »wikarówki«, odrestaurowany pod kierunkiem i według planów arch. Z. Hendla, obecnie przeznaczony na pomieszczenie Muzeum diecezjalnego. Minąwszy bramę, wchodzimy na placyk przed katedrą.

Obecna katedra wzniesiona pośród wielu świątyń, jakie na tein wzgórzu równocześnie albo kolejno powstały, jak kościoły: św. Feliksa i Adaukta, św. Jerzego, św. Michała, św. Gercona, św. Marii Egipcjanki i św. Salwatora, powrócimy do nich przy zwiedzaniu.

Latest Comments
  1. Reklama