Dokładne zwiedzanie Krakowa cz. 3

By admin

Styczeń 4, 2017 Zwiedzanie Krakowa 1 Comment
Tagi:

Na piętrze powstał wspaniały lokal, zajęty obecnie przez Muzeum Narodowe. U przejścia dolnej hali od strony wschodniej wisi na łańcuchu zardzewiały nóż. Podanie twierdzi, że tym nożem jeden z braci, którzy wznosili wieże kościoła Mariackiego, z zazdrości zawodowej zamordował drugiego.

Resztką po starożytnym gmachu ratuszowym z XV w., zburzonym około 1820 roku, jest gotycka Wieża Ratuszowa cz. zegarowa, z dobrze zachowanymi kamiennymi odrzwiami i obramieniami okien. W izbie dolnej, dawnym archiwum od strony wschodniej widzimy ciekawe w licu wieży skośnie wycięte okno dla wpuszczenia większego światła; w odnowionej obecnie mieści się Zbrojownia. Na piętrze mieściła się kapliczka: wykusz (erker) wieży stanowił ołtarzową nyżę. W salce tej, odnowionej, urządzono w ostatnich czasach wystawę zabytków sztuki religijnej: obrazów, rzeźb, przedmiotów epoki średniowiecza, jako filię Muzeum Narodowego.

W olbrzymich podziemiach dawnego ratusza szynkowano piwo »świdnickie«, a mieściło się tam również więzienie i sala tortur. Przed tą wieżą zasiadali po koronacji królowie polscy »na majestacie«, w stroju koronacyjnym, z koroną na głowie a z berłem w ręku dla odebrania hołdu od mieszczan krakowskich. Tu (w części Rynku od strony ul. Brackiej) ks. Albrecht pruski składał w r. 1525 hołd Zygmuntowi I.

Latest Comments
  1. Reklama