Dokładne zwiedzanie Krakowa cz. 28

By admin

Styczeń 4, 2017 Zwiedzanie Krakowa 1 Comment
Tagi: kraków-zabytki i legendy, renowacje i zabytki kraków, zabytki krakowa i okolic

Dalej kościół św. Marcina, dawniej Karmelitanek Bosych, obecnie ewangelicki, w stylu barokowym, w ołtarzu obraz Siemiradzkiego: Chrystus uspokajający burzę.

Na końcu ulicy Grodzkiej, u stóp Wawelu stoi kościółek św. Idziego, założony ku końcowi XI w. przez Władysława Hermana, z wdzięczności za uproszonego potomka: Bolesławca Krzywoustego. Kościół przebudowano w XII i XVI w., od XVI w. jest własnością OO. Dominikanów. Ciekawymi zabytkami są: stalle częściowo z XVI w., roboty krakowskiej, częściowo z XVII, z marmuru i alabastru, roboty lwowskiej i renesansowy portal wewnętrzny — na zwornikach herb Topor Tęczyńskich i ręka z Hostią (może na pamiątkę cudu w’ tym kościele r. 1632). Wokół grupa domów podmiejskich z XVII i XVIII w.

Skręciwszy z ul. Grodzkiej na prawo widzimy wspaniałą wschodnią część Wawelu z »Kurzą Stopą«; dochodzimy do ulicy Kanoniczej. Zbaczamy w nią dla zobaczenia ciekawych a stylowych domów’ kapitulnych. W starożytnym domu nr. 25 »Pod Matką Boską mieszkał Jan Długosz, nad bramą od strony Podzamcza: napis humanistyczny. Na domu obraz Matki Boskiej, za szkłem, podziurawiony kulami szwedzkimi, tablica erekcyjna ze zburzonego domu Psatterzystów, fundowanego przez Długosza na Zamku, tablica pamiątkowa jubileuszowa z r. 1880. Mieszkał tu jakiś czas Wyspiański.

Latest Comments
  1. Reklama