Dokładne zwiedzanie Krakowa cz. 27

By admin

Styczeń 4, 2017 Zwiedzanie Krakowa 1 Comment
Tagi:

Rodzina Jana Klemensa Branickiego użyła obrazu tego jako epitaphium — wokoło ich portrety. Pomnik »złotoustego kaznodziei«, Piotra Skargi, dzieło i dar hr. Oskara Sosnowskiego, mieści się po prawej stronie nawy głównej, pod trzecią arkadą.

Naprzeciw kościoła pod nr. 53 znajduje się t. zw. »Collegium Juridicuin«, jeden z gmachów uniwersyteckich, w których mieścił się dawniej, jak nazwa jego wskazuje, wydział prawniczy, obecnie zakład antropologiczny. Wewnątrz piękny barokowy dziedziniec arkadowy. Pod nr. 57 miał mieszkać św. Jan Kapistran. Za Rzplitej Krakowskiej była tu Szkoła Sztuk Pięknych.

Tuż obok kościoła św. Piotra stoi kościół św. Andrzeja, fundowany około r. 1100, jedyny, w którym przechował się na zewnątrz styl kościół św. Andrzeja. romański. Ponieważ kościół ten stał ongi poza murami miasta, w l. zw. Przy gródku zamkowym i był ufortyfikowany, zdołał się oprzeć Tatarom w r. 1241. Do dziś zachował ślady dawnej obronności. Kościół obecny znacznie niższy z powodu podniesienia się terenu, mury z piaskowca i wapienia, w ścianach wież otwory strzelnicze, w części wyższej, ośmiobocznej charakterystyczne okna bliźnie. W XIV w. przybudowano gotycką zakrystię, wnętrze przekształcono w XVII i XVIII w. Stiuki na sklepieniu z pracowali Baltazara Fon tany. Przy kościele klasztor panien Klarysek, posiadający piękne, stare zabytki, relikwiarze z XIV—XVII w., antependia i hafty z XVII w., makaty, stare księgi i jasełka rzeźbione z XV, XVI i XVIII w.

Latest Comments
  1. Reklama