Dokładne zwiedzanie Krakowa cz. 2

By admin

Styczeń 4, 2017 Zwiedzanie Krakowa 1 Comment
Tagi: zwiedzanie krakowa, zwiedzanie krakowa 3 dni, zwiedzanie krakowa atrakcje

Rozpoczynamy od Rynku. Jest to foremny czworobok, obejmujący 43.000 m. kw., z którego rozchodzi się dziesięć ulic, wedle planu, jaki nadał miastu Bolesław Wstydliwy. Obecny poziom bruku z czasem podwyższył się o 3 metry.

Środek Rynku zajmują Sukiennice, pamiątka średniowiecznego ruchu handlowego miasta. Okazały gmach len powstał z kramów, w których sprzedawano sukna już w 1257 r„ stąd nazwa budynku. Z końcem XIV w. podwyższono mury kramów i całość przykryło dachem siodłowym. Kazimierz Wielki wystawił dwa gmachy piętrowe od ul. Brackiej i św. Jana, a za czasów Jagiełły kramy te wraz z przyległymi budynkami w jedną całość złączono, dokonał tego magister Marcin Lindintolde. Z ulicy, którą pokryto wtedy dachem, powstała dzisiejsza hala na parterze gmachu, mieszcząca kramy z towarami galanteryjnymi, obuwiem, ciastkami i t. cl., na ścianach wymalowane herby miast polskich.

Po pożarze w r. 1555, budowniczy wioski, Pankracy, zastąpił dawny pułap sklepieniem, zaś Jan Maria Padorano wzniósł dokoła dachu do dziś istniejącą attykę, od strony północnej i południowej przybudowano ganki i schody renesansowe. W r. 1879 odrestaurowano Sukiennice według planów Tomasza Prylińskiego, dodano piękne gotyckie podcienia, kapitele kolumn rzeźbione według rysunku Matejki.)

Latest Comments
  1. Reklama