Dokładne zwiedzanie Krakowa cz. 16

By admin

Styczeń 4, 2017 Zwiedzanie Krakowa 1 Comment
Tagi: zwiedzanie krakowa na rowerach, zwiedzanie krakowa na rowerze, zwiedzanie krakowa nocą

Nr. 25, gdzie miał mieszkać św. Jan Kapistran, w czasie swego pobytu w Krakowie, narożnik ozdobiony jego figurą. Łańcuch u ściany pochodzi z XVII w., dla zamknięcia wejścia na Rynek w porze nocnej.

Nr. 27 Pod Barany, tak zwany dla godła nad bramą wjazdową, obecnie pałac Potockich, przed którym zamordowano w r. 1539 Bartłomieja Bereccnego, budowniczego kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, a gdzie przemieszkiwali: wr r. 1701 carewicz rosyjski Aleksy, w r. 1779 ks. Józef Poniatowski, w r. 1810 Fryderyk August, król saski i książę warszawski, w r. 1880 cesarz Franciszek Józef I. Wiatach wielkiej wojny był tutaj pomieszczony szpital wojskowy. W pałacu cenna galeria obrazów szkoły weneckiej (Palma Vecchio, Giorgione, Bellini, Bordone, Corregio, Carlo Dolci, Carracci i t. d.), holenderskiej i niemieckiej, oraz cenne antyczne meble, porcelana i pierwszorzędnej wartości zbiór pasów polskich. (Zwiedzać można tylko za pozwoleniem właścicieli). Na parterze izba gotycka.

Nr. 28 należał do rodziny rzeźbiarza Santi Gucci, odrzwia gotyckie, renesansowe i liczne belkowania.

Nr. 34 Pałac Spiski, nazwę otrzymał od właściciela Sebastiana Lubomirskiego, żupnika i starosty spiskiego, który go w XVI w. posiadał. W latach 1785 do 1800 mieścił się tutaj pierwszy teatr krakowski.

Latest Comments
  1. Reklama