Dokładne zwiedzanie Krakowa cz. 13

By admin

Styczeń 4, 2017 Zwiedzanie Krakowa 1 Comment
Tagi: zwiedzanie krakowa trasa, zwiedzanie krakowa w jeden dzień, zwiedzanie krakowa wawel

Zaułek między kościołem św. Barbary, presbilerium kościoła Mariackiego z wikarówką od wschodu, stanowi malowniczy zakątek swoją stylowością. Na placu Mariackim róg ul. Szpitalnej zwracają uwagę domy: Prałatówka nr. 4: probostwo N. P. Marii; portal z herbem Sulimy i napisem, wraz z przeróbką domu pochodzą z r. 1618, piękna attyka, zrekonstruowana wedle dawnej. W dolnej sali Zwiastowanie Matki Boskiej Jakuba Mertensa, z pierwszej połowy XVII wieku.

Dom nr. 8 ma nadproże gotyckie z końca XV wieku, w ścianie 1 piętra: rzeźba Wita Stwosza »Ogrojec« (oryginał przeniesiony do Muzeum Narodowego, w miejsce jego wmurowano kopię).

Mały Rynek rozciąga się na tyłach kościoła św. Barbary; jest to rozległy plac zabudowany starożytnymi domami, stanowiącymi; malowniczą całość. Charakterystyczną jest stara budowla Kolegium Jezuickiego (róg ulicy Siennej nr. 3 i Małego Rynku), przytykająca do kościoła św. Barbary, fasada wzmocniona i podparta szkarpą.

Przy ul. Siennej nr. 9: Arcybractwo Miłosierdzia, założone przez Skargę 1514 r., sień na 1 piętrze okazała i piękna sala barokowa.

Przy pobliskiej ul. Stolarskiej nr. 7 dom Morsztynów w stylu cesarstwa (empire) z biblioteką i zabytkami pięknymi.

Latest Comments
  1. Reklama