Dokładne zwiedzanie Krakowa cz. 11

By admin

Styczeń 4, 2017 Zwiedzanie Krakowa 1 Comment
Tagi: zwiedzanie krakowa meleksem, zwiedzanie krakowa melexem, zwiedzanie krakowa melexem kraków

W sąsiedniej kaplicy św. Jana Chrzciciela, Bonerów, naprzeciw wejścia dwa pomniki Seweryna Bonara, wielkorządcy krakowskiego i jego żony z Bethmanów, arcydzieła sztuki odlewniczej. Naprzeciw ołtarza, brązowa płyta z wyrytą na niej postacią Emerama Salomona, żupnika drohobyckiego, prawdopodobnie dzieło Piotra Vischera.

Dalej kaplica św. Wawrzyńca z misternym sklepieniem późno gotyckim. Nad kruchtą północną kaplica Matki Boskiej Różańcowej, dawniej Michała Archanioła, albo Kuśnierska. Cech Kuśnierzy przechowywał tutaj w skrytce ołtarzowej cechowe zabytki i księgi, wejście, jak i naprzeciw, z kruchty przez drzwi z gotyckim obramieniem.

Kaplica Przemienienia Pańskiego: ołtarz z epoki baroku ze schodkami na mensę z boków.

Na głównej ścianie wschodniej, złocony ołtarz barokowy św. Stanisława. Predella z oszklonego dawnego tryptyku Hansa Sucsa z Kulmbachu, przedstawiającego śmierć św. Jana Ewangelisty. Z prawej strony ołtarz Zwiastowania N. Panny Marii z obrazem malarza włoskiego, Pompeo Batoniego.

W zakrystii na sklepieniu i ścianach freski z XVIII w.: triumf wiary chrześcijańskiej, sobór trydencki, sobór florencki, medaliony z Ojcami Kościoła i portretami Świętosława i Albimontana, dwóch mansjonarzy Kościoła. Słabsze obrazy siedmiu Sakramentów w lunetach.

Latest Comments
  1. Reklama