Dokładne zwiedzanie Krakowa cz. 10

By admin

Styczeń 4, 2017 Zwiedzanie Krakowa 1 Comment
Tagi: zwiedzanie krakowa katedra, zwiedzanie krakowa kazimierz, zwiedzanie krakowa krok po kroku

Zwracając się do kaplic widzimy, że w ostrołukowe wejścia wprawiono barokowe portale z czarnego marmuru, pochodzące z w. XVIII.

Kaplica pierwsza z rzędu w nawie prawej: św. Jana Nepomucena, w grobach jej pochowano książąt Piastowskich Mikołaja ks. Raciborskiego i Kazimierza ks. Oświęcimskiego i Zatorskiego (1492,). Na ścianach polichromia nowych czasów, według projektu Tetmajera, Bukowskiego i Czajkowskiego.

Nad kruchtą południową kaplica Aniołów Stróżówko otwarcie zgłosić się do zakrystii). Ołtarz św. Stanisława wykonany przez Stanisława Stwosza, syna Wita, urodzonego w Krakowie 1454r.

W kaplicy św. Walentego, przemienionej na kaplicę M. Boskiej Ostrobramskiej, renesansowy pomnik Leśniowolskiego (1593), kasztelana Podlaskiego, dłuta Hieronima Cariavesiego. Obraz św. Walentego jest dziełem Hadziewicza (z portretem artysty).

Następna kaplica św. Łazarza.

Pod renesansowym chórem z 1520 r. pomnik Jana Matejki, dłuta Cyprjana Godebskiego.

Pod głównymi organami renesansowe stalle radzieckie i ławnicze z XVI wieku.

Na piętrze wieży niższej prześliczna kaplica Montelupich, w ołtarzu nawrócenie św. Pawła, Michała Lencza z Kitzingen, z r. 1522.

W lewej nawie północnej, obok stall radzieckich, kaplica Loretańska z XVI w., odgrodzona brązową balustradą. Powyżej ołtarza orzeł polski z czasów Zygmunta Augusta, wykonany z drzewa i posrebrzanej blachy. Na szyi łańcuch orderu złotego runa. Wewnątrz mieści się mechanizm (obecnie zepsuty), który poruszał głową i skrzydłami ptaka w czasie podniesienia. Orzeł umieszczony był niegdyś nad głównymi organami.

Latest Comments
  1. Reklama